Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Doporučené příspěvky

Projekt podporující duševní zdraví žen po porodu spouští v ČR osvětovou…

  • 6 listopadu, 2023
  • by Redakce

Do screeningového programu, který je zdarma, se zapojilo 22 porodnic, tedy přibližně čtvrtina českých porodnic. Podle vedoucího Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ Antonína Šebely je cílem, aby tento screening nabízely všechny porodnice v ČR a aby si o něj ženy mohly požádat u svého gynekologa.

„Kampaň cílí jak na ženy, které zakládají rodinu nebo o jejím založení přemýšlí, tak na jejich okolí, které může být ženě v tomto náročném období velkou oporou. Zároveň má ženy motivovat, aby se nebály požádat o screening u svého gynekologa či v porodnici,“ vysvětlila výzkumnice z NUDZ Kristýna Hrdličková.

K vyhodnocení rizika rozvoje duševních obtíží stačí vyplnit krátký dotazník na tabletu či prostřednictvím internetového prohlížeče. Zapojit se může každý lékař, stačí, když centrum NUDZ osloví.

Podle Hrdličkové bylo téma duševního zdraví obecně dlouho opomíjeno a duševní zdraví v období před porodem a po porodu je navíc specifickou oblastí. „Společenské vnímání duševní pohody v těhotenství a po porodu bohužel stále staví na řadě mýtů, pomoc není vždy dostupná a odborníků, kteří by se tématu perinatálního duševního zdraví aktivně věnovali, není dostatek. Naše poznatky ze screeningů a následné podpory potvrzují, že včasná pomoc je velmi efektivní a má pozitivní dopad na duševní zdraví a psychosociální pohodu ženy,“ doplnila Hrdličková.

Screeningový dotazník a řada informací jsou dostupné zdarma také na webu perinatal.cz.

Aktuality

Do projektu podporujícího duševní zdraví žen po porodu je zapojeno…

  • 12 září, 2023
  • by Redakce

„Z našich dat vyplynulo, že až 75 procent žen v České republice, které zažívají na mateřské či rodičovské dovolené duševní potíže, nevyhledá odbornou péči. Aktivní vyhledávání rizikových příznaků u žen a jejich zapojení do systému péče je proto cestou, jak dostat pomoc k ženám, které ji potřebují. A právě na to se náš projekt zaměřuje,“ uvedl vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ Antonín Šebela.

Do projektu nazvaného Perinatal se jako dvacátá přidala Porodnicko-gynekologická klinika Pardubické nemocnice. „Hlavní přínos tohoto screeningového programu vidíme v tom, že může u rodičky pomoci odhalit skryté duševní potíže,“ uvedl přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice Germund Hensel.

Dodal, že je důležité, aby ženy věděly, že pokud se jim něco takového přihodí, mají se kam obrátit. Rodičky zapojené do projektu v porodnici vyplní na tabletu dotazník s deseti položkami, který mapuje jejich aktuální psychické rozpoložení. Z něj lze vyhodnotit případnou potřebu specializované pomoci, a to prostřednictvím tzv. peer konzultantek organizace Úsměv Mámy, se kterou dlouhodobě Národní ústav duševního zdraví spolupracuje.

Screeningový dotazník mohou vyplnit i ženy, jejichž porodnice do projektu zapojena není, je dostupný zdarma na webu perinatal.cz. Screening je také dostupný ve spolupracujících gynekologických ambulancích. Screeningem v těhotenství prošlo asi 2500 žen a screeningem po porodu již prošlo více než 12.500 žen, zhruba u 20 procent výsledek screeningu ukázal riziko možných psychických obtíží. „Těmto ženám byla nabídnuta další pomoc v rámci našeho krokového systému péče. V rámci dalšího výzkumu jsme zjistili, že se mezi těmito ženami nejčastěji jednalo o úzkostnou problematiku a poruchy nálady. Náš program měl významný vliv na snížení depresivní a úzkostné symptomatologie a významný vliv na zvýšení kvality života související se zdravím,“ uvedla výzkumná pracovnice centra Kristýna Hrdličková.

Zapojené jsou například porodnice v Praze (Vinohradská Fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice, Ústav péče o matku a dítě, Fakultní nemocnice Bulovka), Písku, Slaném, Plzni, Mostu, Chomutově, Kroměříži, Šternberku, Šumperku, Zlíně, Brně, Karlových Varech, Olomouci, České Lípě, Hradci Králové, Prostějově, Pardubicích a nově též v Hořovicích. Program funguje i v některých gynekologických ambulancích.

Systematická péče o duševní zdraví rodin v perinatálním období, tedy v době před porodem a po porodu, v ČR dosud neexistovala a NUDZ ji vytváří. Chce také pracovat na propojení spolupracujících porodnic, zařazovat další a také rozšířit další služby.

Zpravodaj

Odvolací soud v USA omezil dostupnost potratové pilulky, verdikt ale…

  • 17 srpna, 2023
  • by Redakce

Ve prospěch přípravku mifepriston se vyjádřil jeho výrobce, farmaceutická firma Danco Laboratories, i americká vláda. O zrušení registrace této látky vydané Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) usilují aktivisté, protože tvrdí, že přípravek není bezpečný.

Mnoho amerických států používání potratových pilulek ve své legislativě zakazuje či alespoň omezuje, píše deník The New York Times. Díky dubnovému verdiktu Nejvyššího soudu zůstanou potratové pilulky v USA dostupné beze změny nejméně do příštího roku. Je nepravděpodobné, že by se soudy dříve dokázaly vypořádat se spory, které se vedou o registraci.

Mifepriston je jedna ze dvou látek, která se ve Spojených státech běžně užívá k potratům. Ukončí těhotenství a další látka misoprostol pak vyvolá potrat. Organizace proti potratům se ale obrátily na soud, aby zneplatnil licenci FDA pro mifepriston. Úřad v roce 2000 konstatoval, že lék je bezpečný, i když může mít vzácně vážné vedlejší účinky. Od té doby ho použilo v USA přes pět milionů žen.

Doporučené příspěvky

Ženy s přibývajícím věkem nepřestávají toužit po sexu, zjistila studie

  • 23 května, 2023
  • by Redakce

Přestože dřívější výzkumy tvrdily, že ženy mají s přibývajícím věkem tendenci ztrácet zájem o milostný život, odborníci tvrdí, že tento postoj neodpovídá realitě, kterou vidí. To potvrdila i nejnovější studie. „Přibližně čtvrtina žen hodnotí sex jako velmi důležitý, a to bez ohledu na svůj věk,“ uvedla autorka studie Holly Thomasová.

Výzkum zjistil, že ženy a jejich pocity ohledně důležitosti sexu lze rozřadit do tří hlavních kategorií. Přibližně čtvrtina žen se v této otázce řídí tradičními názory, v období středního věku si milostného života cení méně.

Další čtvrtina žen ve studii však tvrdila pravý opak. Přibližně 27 procent z nich uvedlo, že sex zůstává velmi důležitý po celou dobu jejich 40. až 60. roku života. Tyto ženy měly společné charakteristiky: byly vzdělanější, měly méně depresí a před vstupem do středního věku zažívaly lepší sexuální uspokojení.

Většina žen (48 procent) spadala do třetí kategorie. S nástupem menopauzy si vážily zdravého sexuálního života, ale mezi padesátým a šedesátým rokem života o něj postupně ztrácely zájem.

Podle odborníků existuje řada emocionálních, fyzických a psychologických faktorů, které mohou ovlivnit to, jak žena vnímá sex. Patří mezi ně i období menopauzy, kdy se u žen začínají projevovat hormonální změny, které mohou způsobit, že pohlavní styk je méně uspokojivý nebo dokonce bolestivý. Během středního věku může vzniknout nebo se zhoršit mnoho zdravotních potíží, které mohou rovněž ovlivnit libido.

Psychické a emocionální aspekty také mohou mít velký vliv na touhu ženy. Sexuální nebo fyzické zneužívání v minulosti, boj s návykovými látkami i deprese, úzkost a stres jsou v této kategorii hlavními faktory.

Ženy ve středním věku mohou také čelit dramatickým a znepokojivým změnám ve svém milostném životě, například ztrátě partnera či vážné nemoci, které se mohou výrazně podepsat na jejich zájmu o sex.

Společnost také ovlivňuje to, jak se žena cítí v oblasti sexu. Náboženské, kulturní a rodinné hodnoty týkající se tohoto tématu mohou hrát velkou roli v milostné pohodě a spokojenosti. Ve studii černošky častěji uváděly, že sex je pro ně důležitý po celou dobu středního věku, zatímco Číňanky a Japonky častěji hodnotily pohlavní styk v tomto období jako málo důležitý.

Pokud ženu nedostatek sexu netrápí, pak není důvod navštěvovat lékaře. Podle dřívějších studií ale asi deset až 15 procent žen, které mají menší zájem o milostné vztahy, to trápí a chtěly by hledat řešení. Existují způsoby, jak pomoci, včetně léků a terapií, ale nejprve musí žena oslovit svého lékaře a promluvit si s ním.

Zpravodaj

Protiprávně sterilizované ženy patrně získají nárok na odškodnění

  • 4 června, 20213 listopadu, 2021
  • by Redakce

Návrh vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nové normy pro zdravotnické zákroky. Odškodné by mohlo připadnout ženám, které sterilizaci podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012. Pro sterilizaci se nemusely podle zdůvodnění rozhodnout svobodně, ale po přesvědčování nebo hrozbě odebrání dětí či dávek. Žádost by oběti podávaly podle návrhu do tří let od účinnosti zákona.

Žádosti by posuzovalo ministerstvo zdravotnictví. Proti verdiktu ministra v rozkladovém řízení by byla možná bezplatná soudní žaloba. Odškodnění by nepodléhalo zdanění.

Poslanec ANO Pavel Plzák se tázal, v čem nezákonnost sterilizace spočívala a kolik lékařů bylo za tento postup souzeno. Podle Moniky Jarošové (SPD) ani v tehdejší době nebylo možné jen tak někoho sterilizovat, musel existovat souhlas. Pirátka Olga Richterová namítla, že se zhruba před 15 lety prokázalo, že ženy byly sterilizovány bez náležitého souhlasu. „Byly prokázány situace, kdy to bylo naprosto v rozporu s právem, naprosto v rozporu s přáním těch žen,“ uvedla. Podle lidoveckého poslance Jana Čižinského by zákon neměl být vnímán jako útok na lékaře.

„Zákon má odstranit chybu komunistického systému. Nemá nic společného s oborem gynekologie a gynekology,“ uvedl Bohuslav Svoboda (ODS). Komunistický poslanec Leo Luzar ale s odvoláním na stanovisko ombudsmana prohlásil, že lékaři postupovali v některých případech v rozporu s tehdejšími předpisy.

Odškodnění by se mohlo týkat podle autorů předlohy až 400 lidí, nárok by mohli mít i muži. Stát by tedy mohl vyplatit nejvýše 120 milionů korun. Poslankyně ANO Eva Matyášová za předkladatele uvedla, že veřejný ochránce práv eviduje stovku žádostí o odškodnění.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily veřejnému ochránci práv, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil.

Obdobnou předlohu připravil v minulém volebním období tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Vláda ji ale odmítla.

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS