Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Doporučené příspěvky

Terapie látkou z lysohlávek nemá podle studie NUDZ špatný vliv…

  • 3 července, 2023
  • by Redakce

Aktuální studii vedenou Tomášem Páleníčkem nyní vědci zveřejnili v časopise European Neuropsychopharmacology. Na vzorku 20 zdravých dobrovolníků zkoumali, zda a případně do jaké míry podání psilocybinu ovlivňuje takzvanou konsolidaci paměti, tedy zapsání nově naučených vzpomínek do dlouhodobé paměti. „Například když nám partner či partnerka řekne, abychom zítra vyzvedli potomka ze školy po obědě, informaci musíme správně zpracovat, pak ji uchovat během příslušné doby, a následně ji správně rozluštit další den. Pokud by psilocybin narušil proces uložení paměti, pak by samozřejmě bylo problematické jej využívat v terapii, která je zasazena do pacientova života,“ popsal Marek Nikolič z NUDZ, který data analyzoval.

Pro zjištění efektu psilocybinu na konsolidaci během spánku využili odborníci takzvaný Pair Associative Learning Test. „V praxi to znamenalo, že se dobrovolníci museli před usnutím naučit nesouvisející dvojice slov – například mlýn – opice, středisko – lev. Ráno jsme tato párová spojení otestovali znovu, abychom zjistili, do jaké míry mohlo výsledky ovlivnit podání psilocybinu. Výsledky u účastníků naší studie ukazují na to, že psilocybin neovlivňuje informace naučené před sezením ani informace naučené po sezení a uložené do dlouhodobé paměti během prvního spánku,“ uvedl Nikolič. Dodal, že výsledky bude třeba ještě ověřit na větším vzorku účastníků. „Nicméně jde o důležitý poznatek pro bezpečné užívání psilocybinu v terapii a během normálního života plného osobních i pracovních povinností,“ vysvětlil Nikolič.

Nyní ve výzkumu navazují další studie, kterých se účastní pacienti s depresí. Možné je hlásit se do studie označované PSIKET, která zkoumá účinek psilocybinu a ketaminu právě při léčbě rezistentní deprese. Jejím cílem je najít odpověď na to, jestli má psilocybin srovnatelný, nebo lepší a delší léčebný účinek než ketamin. Zásadním rozdílem oproti běžné léčbě antidepresivy je skutečnost, že jak psilocybin, tak ketamin účinkují prakticky bezprostředně, není tedy třeba dlouhého čekání na to, než se účinek dostaví. „Studie se můžete zúčastnit, jste-li starší 18 let a jste-li léčen(a) pro lékařsky ověřenou depresivní epizodu, která neodpověděla minimálně na dva různé způsoby léčby,“ doplnil Páleníček. Více informací najdou zájemci na www.psiket.cz.

Aktualita

FN Brno otevřela nové spánkové centrum, zájem o vyšetření je…

  • 5 května, 2023
  • by Redakce

Odborníci v centru monitorují poruchy dýchání ve spánku, jednotlivé fáze spánku, pohyby těla i vydávané zvuky. „Prototypem našich pacientů jsou muži středního věku, kteří ve spánku chrápou a mají nadváhu. Čím více tuku v těle člověk má, tím více ho má i kolem horních cest dýchacích. Když si lehne, tuk zatlačí na dýchací cesty, které jsou měkké a zkolabují,“ řekl Ludka. Pacient, který má například sto zástav dechu za hodinu trvajících déle než deset sekund, je přes den ospalejší.

Zájem o vyšetření, na které je potřeba žádanka, je podle Ludky obrovský. Čekací doba je kolem čtyř měsíců. K pacientům ale přistupují individuálně, když tyto potíže řeší třeba profesionální řidiči, termíny upravují. Pokud člověk již má za sebou prvotní vyšetření a termín na hospitalizaci v centru, přichází po poledni. Přes odpoledne se připraví potřebné přístroje a kolem 19:00 na ně technik pacienta připojí.

„Většina se zhrozí, že s takovým množstvím drátů na sobě neusnou, ale pak vidíme, že za pár minut spí, protože mnohdy přes den bývají velmi unavení. Ráno jsou propuštěni a spánkoví technici předávají vyhodnocené záznamy lékaři. Pokud má pacient středně těžké nebo těžké poruchy dýchání, je přijat k další hospitalizaci, kde mu nastavíme léčbu na míru,“ dodal Ludka.

Poruchy dýchání ve spánku se v lehkých případech léčí třeba pomocí ústních aparátků nebo je mohou řešit odborníci z ORL. Závažnější potíže se léčí pomocí dýchacího přístroje, který pacient dostane domů. Přístroj funguje tak, že člověk dýchá vzduch s určitým tlakem, který otevírá dýchací cesty.

Spánkové centrum fungovalo více než rok provizorně v jiné části nemocnice. Nové prostory znamenají kromě zvýšení kapacity ze čtyř lůžek na šest a vyššího komfortu pro pacienty také zlepšení pracovních podmínek spánkových techniků, kteří se starají o monitorování spánku a během noci údaje vyhodnocují. Fakultní nemocnice se poruchám spánku věnuje také na plicní a neurologické klinice. Nové centrum, které přijímá pacienty od pondělí do pátku, by mělo být nejkomplexnější. Vyšetření ve spánkovém centru hradí pojišťovna.

Budova, kde spánkové centrum sídlí, má kromě nových vnitřních prostor také nová okna a v příštím roce by se mělo dodělat zateplení včetně střechy. Podle ředitele Iva Rovného tím začal trend revitalizace budov nemocnice, ve kterém chtějí pokračovat. „Nyní vzniká studie proveditelnosti revitalizace všech objektů ve FN Brno, na základě které budeme pokračovat v přípravě dalších projektů. Revitalizaci potřebuje celá nemocnice, kromě jiného kvůli standardům na energetickou náročnost budov,“ dodal.

Aktuality

FN Brno eviduje zvýšený zájem o vyšetření ve spánkové laboratoři

  • 17 března, 2023
  • by Redakce

Plachá uvedla, že zájem je spíše ze strany pacientů ve středním a starším věku. „Někteří jsou s nadváhou a mají klasické nemoci jako vysoký tlak, cukrovku a další civilizační onemocnění,“ řekla mluvčí.

Podle přednosty kliniky plicních nemocí Milana Sovy zaznamenala spánková medicína za poslední dekády zásadní vývoj. „Asi největším pokrokem byl objev přístrojů k léčbě poruch dýchání ve spánku. Hlavně u pacientů se syndromem obstrukční spánkové apnoe se setkáváme s významnými příznaky, jako je nadměrná spavost, únava a podobně,“ uvedl Sova. Apnoe je porucha, při níž nastává zástava dechu při spánku.

Podle Sovy je také významně negativní vliv apnoe na vnitřní orgány. „Díky terapii dokážeme většinu těchto procesů zvrátit a pacientům významně zkvalitnit život,“ dodal Sova. Díky třem pracovištím, která se poruchami spánku v nemocnici zabývají, a jejich specializaci zaručuje nemocnice komplexnost léčby. „Na naší klinice léčíme nejen pacienty s prostým syndromem obstrukční spánkové apnoe, ale zabýváme se i například hypoventilací při obezitě a respiračním selháním v rámci chronické obstrukční plicní nemoci. V důsledku té se u některých pacientů hromadí v krvi oxid uhličitý, který dokážeme odventilovat pomocí různých přístrojů. Díky tomu významně zlepšujeme kvalitu života pacientů a zlepšujeme přežití v případě těžkých stavů,“ řekl primář plicní kliniky Vladimír Herout.

Podle Sovy se pneumologie i spánková medicína stále rozvíjí a nemocnice na to reaguje. „Novinkou je například kontinuální měření oxidu uhličitého v krvi pacientů, díky kterému dokážeme přesněji stanovit diagnózu a lépe nastavit léčbu,“ poznamenal přednosta.

Světový den spánku nemá pevné datum v kalendáři, ale připadá vždy na poslední pátek před jarní rovnodenností. Letos připadl na dnešní den. „Světový den spánku vznikl proto, aby připomněl celosvětové populaci, že spánek je nedílnou součástí našich životů a že bez kvalitního spánku nemůžeme ani vést kvalitní život,“ uvedla Plachá.

 

Nezařazené

Le Figaro: Jak se projevuje nedostatek spánku

  • 22 února, 202026 srpna, 2020
  • by Redakce

Paříž 22. února (ČTK/Le Figaro) – Možná nezíváte, ale krutě vám chybí spánek. Toužíte po teple, jste celí rozlámaní, trápí vás pocit hladu. Takové signály vysílá váš organismus, když to s vaším spánkem není v pořádku, píše francouzský deník Le Figaro.

„Během jednoho století se naše noci povážlivě zkrátily,“ zdůrazňuje lékařa a expert na problematiku spánku Philippe Beaulieu. Podle nedávné studie spí třetina Francouzů méně než šest hodin denně. A jestliže spíme méně, jsou naše noci také méně osvěžující. U některých lidí se akumuluje spánkový dluh, aniž si to uvědomují, a trpí proto různými neduhy. Jak zjistíme, zda jsou naše noci kvalitní?

Podle Philippa Beaulieua je nezbytné hned po probuzení mít pocit, že jsme se dobře vyspali. „Za běžných okolností malá ospalost velmi rychle zmizí, stačí začít něco dělat, abychom si to uvědomili,“ vysvětluje specialista. Jestliže tomu tak není, noc byla nepochybně špatná a důsledky rychle pocítíme. „V celém těle pozorujeme celkové zpomalení, zejména po psychické stránce,“ popisuje chronobioložka Claire Leconteová.

Když se nám těžko vstává, nejlepším lékem na lenivost je sprcha. Ale když jsme ve sprše, je nám tak příjemná teplá voda. „Naše biologické hodiny fungují tak, že se centrální teplota zvyšuje podle toho, jak se budíme. Po probdělé noci se tento proces rozvíjí méně rychle, a proto potřebujeme teplou vodu, abychom se probrali,“ říká Leconteová.

Když máme za sebou několik špatných nocí, tělo se ani fyzicky, ani psychicky neosvěží. Je půl desáté a vy ještě zíváte. Mozek tak reaguje na nudu, hlad nebo spánek. Jestliže zíváte několikrát denně, vaše tělo reaguje na intenzivní únavu. Stěží se udržíte přes den bdělí a může se vám stát, že vás přepadne spánek nebo zcela usnete, třeba při cestě vlakem, na pracovní schůzce nebo v kině.

Ke kávě si rádi dáte tabulku čokolády. „Narušený spánek vede k nerovnováze sekrece hormonů, které kontrolují chuť k jídlu,“ říká Beaulieu. Na zeleninu a ovoce takovou chuť nemáte, ale svádí vás kombinace tuku a cukru. „Cukr zlepšuje naši pozornost,“ podotýká chronobioložka Claire Leconteová. Je to jeho jediná výhoda, ale jen krátkodobá. Cukr přispívá ke vzniku nemocí jako je cukrovka druhého typu. Americké studie ukázaly, že epidemie obezity ve Spojených státech pochází nejen ze špatného stravování, ale i z narušení biologických rytmů.

Ačkoli nepijete alkohol, bolí vás ráno hlava. Nedostatek spánku dráždí nervy a neurony na úrovni mozku, a to může vést k nepříjemným bolestem. Claire Leconteová radí dát si deset minut odpočinku v tichu a tmě.

Mozek denně zpracovává tisíce informací. S příchodem noci není nečinný, spíše naopak: vybírá a třídí sebemenší vzpomínku. Nahromaděná únava však tento mechanismus brzdí. Poruchy spánku mají negativní dopady na naši schopnost koncentrace. A tak snadno zapomínáme, co jsme právě četli nebo slyšeli.

Během noci se tráví nejen večeře, ale také se zpracovávají emoce. Sny jsou bezpečnostní pojistkou, která umožňuje vyčistit naše podvědomí během spánku. Když špatně spíte, toto „trávení“ je silně narušeno. „Sebekontrola, pokud jde o naše emoce, závisí na naší dobré formě. Bez ní je všechno silně vydrážděno, citlivost stejně jako agresivita,“ zdůrazňuje Leconteová.

pel mka

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS