Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Aktualita

V Česku vznikají týmy odborníků usilujících o úbytek kardiovaskulárních nemocí

  • 30 dubna, 2025
  • by Redakce

Odborníci upozorňují, že nějakou formu nemoci srdce a cév mají téměř tři miliony lidí. „Z dat plyne, že mezi lety 2013 a 2023 se zvýšil výskyt téměř všech kardiovaskulárních onemocnění. Počet lidí s vysokým krevním tlakem vzrostl o 23 procent, srdeční selhání se v populaci zvýšilo o 21 procent, onemocnění srdečních chlopní o 28 procent a výskyt srdečních arytmií dokonce o 38 procent,“ sdělil Ošťádal. Kardiologové čekají, že i vzhledem k předpokládanému stárnutí populace počet pacientů s chorobami srdce a cév do roku 2040 ještě výrazně vzroste. „Například u srdečního selhání předpokládáme nárůst prevalence z 375.000 pacientů v roce 2023 na 540.000 pacientů v roce 2040,“ dodal.

Situaci má zlepšit Národní kardiovaskulární plán. Aby v praxi fungoval, je třeba rozfázovat jej do konkrétních kroků. „Sestavujeme akční týmy, které mají každou oblast, jež se týká kardiologie, na starosti. Na řadě kroků spolupracuje více specializací a všichni se musí sladit a dohodnout. Například snížení výskytu srdečního selhání se odvíjí od časného záchytu při prevenci u praktických lékařů, pokračuje přes dobře fungující ambulance specialistů a vysoce specializovaných center pro léčbu srdečního selhání až po paliativní péči,“ řekl přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Aleš Linhart.

Část plánu počítá s tím, že je třeba motivovat populaci k tomu, aby nemocem předcházela. „Tohle je jeden z nejtěžších úkolů. Velká část Čechů má kvůli bezplatnému zdravotnictví a historické zkušenosti, že se o ně vždy někdo postará, ke svému zdraví velmi laxní přístup. Zatímco na západ od nás si musí pacienti za péči připlácet výrazně více, a je tak pro ně důležité, aby zůstávali zdraví, u nás je to jinak,“ míní Linhart.

Pro celý plán je podle kardiologů také zásadní digitalizace zdravotnictví. Díky ní vznikne jednotné úložiště laboratorních výsledků, které umožní všem profesionálům prohlížet výsledky pacientů, kteří s tím vysloví souhlas. Povede to mimo jiné k tomu, že se nebudou zbytečně duplikovat odběry. Do konce roku je pak podle odborníků také potřeba schválit screening familiární hypercholesterolemie – dědičně vysokého cholesterolu. Další konkrétní akcí je schválení změn preventivních prohlídek u praktického lékaře. Při nich by totiž lékař měl u rizikových jedinců změřit krevní marker NT-proBNP, který ukazuje, zda jejich srdce není přetížené nebo oslabené.

Aktualita

Masarykova univerzita otvírá obor pro manažery ve zdravotnictví

  • 12 prosince, 2024
  • by Redakce

„Při studiu AHE se studující dozví, jak funguje zdravotní politika, naučí se analyzovat data a formulovat doporučení pro důležitá rozhodnutí. Budou rozumět ekonomickým aspektům zdravotnictví, a to včetně financování a právních otázek,“ uvedl Jakub Hlávka, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace na Masarykově univerzitě a jeden z vyučujících nového programu.

Program je vhodný například pro ekonomy, manažery, lékaře, právníky a farmaceuty. Ač jde o studium prezenční, bude rozvržené tak, aby vyhovovalo i těm, kdo budou chtít během studia pracovat. Bude soustředěné do bloků vždy ve čtvrtek a pátek.

„Budoucí absolventi se stanou experty na efektivitu zdravotní péče, procesy a organizaci zdravotnictví, pobídky pro poskytovatele a pacienty nebo na otázky dostupnosti a personálního zajištění všech oblastí zdravotnictví. Naleznou uplatnění jako analytici, výzkumníci, manažeři či poradci v klíčových zdravotnických institucích v České republice i v zahraničí,“ doplnil Jakub Hlávka.

Aktualita

Studie: České zdravotnictví není připraveno na další krize, jako…

  • 6 září, 2024
  • by Redakce

Na prvním místě žebříčku se stejně jako loni umístilo Norsko se 73,1 bodu, za ním pak skončily Nizozemsko a Švédsko. Nejhorší bylo se 42,5 bodu Bulharsko. Výsledky studie podle jejích autorů ukazují, že nejlépe jsou připraveny čelit výzvám v oblasti zdravotnictví státy s pozitivním přístupem k inovacím, které investují do zdravotní péče a prevence a vyznačují se stabilním vedením. Hodnotí se například i průměrná délka setrvání ministra zdravotnictví ve funkci. ČR je s 1,4 roku čtvrtá nejhorší v EU.

Studie vychází z 38 ukazatelů, jako jsou například výdaje zemí na prevenci, dostupnost zdravotní péče nebo užívání návykových látek. „Pokud se zaměříme na oblast střední a východní Evropy, nevede si ČR zas tak špatně. Naopak společně se Slovinskem a Chorvatskem jsou na tom tyto státy nejlépe. Ani jedna země ale nedosahuje průměru EU. Bulharsko, Polsko a Lotyšsko se umístily na nejnižších příčkách, což zde ukazuje na přetrvávající problémy,“ uvedl v tiskové zprávě Martin Smatana, autor indexu HRI.

Jedním z důvodů nižšího hodnocení ČR je vysoká spotřeba alkoholu. Přestože Češi nejsou již podle statistik největšími pijáky alkoholu v Evropě jako v roce 2022, spolu s Rakouskem a Rumunskem se dělí o třetí příčku za Lotyši a Španěly.

Češi také patří mezi deset nejsilnějších evropských kuřáků a v konzumaci ovoce a zeleniny jsou na devátém nejhorším místě. Zlepšení o jednu příčku zaznamenala Česká republika ve výskytu obezity v populaci, ze 27 evropských zemí je na 11. místě.

„Data jasně ukazují, že ty země, které se nebojí investovat, jsou mnohem lépe připravené na budoucí výzvy,“ uvedl v tiskové zprávě Jasper Kunow, generální ředitel pro střední Evropu a Portugalsko společnosti MSD, která byl jedním z účastníků panelu Globsec o zdravotnictví. „Většina zemí střední a východní Evropy vynakládá na prevenci pouze tři procenta svého rozpočtu na zdravotní péči. Na očkování dokonce jen půl procenta,“ dodal.

Prevence přitom brání přímo vzniku onemocnění, čímž šetří kapacity a zdroje ve zdravotnictví. Zároveň má dopady na produktivitu trhu práce, zlepšování práceschopnosti lidí starších 50 let, snižování pravděpodobnosti zranění nebo zlepšování duševního zdraví.

„Pokud vezmeme v potaz dosažitelné zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva se současnou úrovní zdravotnických oborů, dvě třetiny tohoto zlepšení můžeme realizovat právě prostřednictvím prevence,“ uvedl v diskusním panelu ekonom Aleš Rod, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a pracovní skupiny NERV Zdravotnictví.

Při vytváření indexu Globsec využívá nejnovější mezinárodní statistiky. Posuzuje faktory „připravenosti dnes“, která je obrazem současného stavu systému zdravotní péče, a vychází z ukazatelů jako je infrastruktura zdravotní péče, dostupnost personálu a lékařského vybavení, nemocnost, úmrtnost a také investice do zdravotnictví. Dále pak hodnotí „připravenost na zítřek“, tedy odolnost systému vůči krizím. V této části analyzuje otázky jako demografické změny, potenciální budoucí výskyt konkrétních onemocnění, investice do inovací a lékařského výzkumu, úroveň vzdělávání a preventivní aktivity.

Zpravodaj

Vláda podle ministra zemědělství schválila dočasný zákaz látky HHC

  • 14 února, 2024
  • by Redakce

„Správné rozhodnutí, které jsme jako KDU-ČSL navrhovali již vloni v létě. Nyní musí nařízení notifikovat Evropská komise a poté jsme za ministerstvo zemědělství a SZPI připraveni ihned plnit kontrolní roli,“ napsal Výborný. V červenci se vláda na zákazu neshodla, podpořila připravovanou novelu zákona, která psychoaktivní látky reguluje a zakazuje jejich prodej dětem.

Při příchodu na jednání vlády Výborný uvedl, že notifikace je s EK předjednaná a bude trvat deset až 20 dní. Až zákaz začne platit, bude trestný nejen prodej, ale i držení těchto látek v malém množství pro vlastní potřebu. Podle zákona se bude posuzovat jako přestupek a hrozit bude pokuta až 15.000 korun.

Z vyjádření ministrů při příchodu na jednání vyplývalo, že ve vládě nebyla na způsobu regulace látek, jimiž se v posledních týdnech přiotrávilo několik dětí, shoda. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) navrhovali opatření Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), které by podle nich umožnilo okamžité stažení látek z trhu. Podle dopoledního vyjádření Bartoše podobný zákaz ve Francii vedl k tomu, že vznikly nové syntetické deriváty těmto látkám podobné, na které se zákaz nevztahuje.

Látka HHC se vyrábí synteticky z kanabidiolu (CBD) nebo tetrahydrokanabinolu (THC). V malých koncentracích může tyto látky obsahovat i konopí včetně technického. „Byla u těchto látek stanovena výjimka pro případy, kdy jsou tyto látky obsaženy v rostlině technického konopí, technickém konopí, konopí extrakt a tinktura a přípravku z technického konopí v množství nižším než 0,3 procenta,“ uvádí materiál, který na dnešní jednání vlády předložilo ministerstvo zdravotnictví.

Zpravodaj

MZd chce navýšit počet studentů oborů VŠ pro zdravotní…

  • 9 ledna, 2024
  • by Redakce

Počet studentů oboru Všeobecného lékařství byl navýšený v roce 2019. „Uděláme stejný projekt pro nelékaře,“ řekl Válek. Zdravotnické obory se ale studují na zdravotnických středních školách (SŠ), vyšších odborných školách (VOŠ) a vysokých školách (VŠ) jako bakalářský obor.

MZd podle Válka požádalo kraje, aby navýšilo počty studentů na SŠ a VOŠ. Navýšení na VŠ chce řešit s ministerstvem školství. Podle Hlavní sestry ČR Alice Strnadové vysoké školy opouští asi 600 absolventů těchto oborů ročně.

Z průzkumu na vysokých školách podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška vyšlo, že kapacity jsou zhruba na dvacetiprocentní navýšení počtu studujících. Největší navýšení je podle predikcí ÚZIS potřeba u všeobecných sester, chybět ale budou i dětské sestry, zdravotničtí záchranáři, nutriční terapeuti nebo radiologičtí asistenti.

Podmínky studia zdravotních sester se podle ministra v posledních letech výrazně měnily, vliv měla i porovnatelnost v rámci EU. „Máme při výchově všeobecných sester dva směry, jeden jsou VOŠ a druhý bakalářská studia,“ uvedl. Po tříletém studiu VOŠ, které nabízí 35 škol, mají sestry titul Diplomovaná sestra (DiS.), po VŠ bakalářský titul, která lze získat na 16 školách.

MZd podle něj hledá způsob, jak kompetence těchto absolventů co nejvíc přiblížit. Zároveň by podle Válka měly být obory prostupnější. Obor zdravotnický záchranář na VOŠ podle Duška skončil, chybět tak bude asi 150 absolventů oboru ročně. Kromě zdravotnické záchranné služby pracují například u hasičů.

Po čtyřletém studiu zdravotnické SŠ končí studenti jako takzvaná praktická sestra, jejíž kompetence jsou více omezené. Jen polovina z nich podle dat ÚZIS navíc nastupuje rovnou do zdravotnictví pracovat, část dál studuje na VOŠ nebo VŠ. Do budoucna by tyto absolventky podle Válka mohly víc působit třeba v sociálních službách. Sester, které absolvovaly v posledních letech VOŠ nebo bakalářský obor, pracuje v současné době ve zdravotnictví asi 75 procent.

Zpravodaj

Část mladých uživatelů e-cigaret neví, že obsahují nikotin, zjistil…

  • 30 října, 2023
  • by Redakce

Asi jen 67 procent z teenagerů, kteří v průzkumu uvedli, že vyzkoušeli elektronické cigarety, věděli, že vdechováním páry dostávají do těla nikotin. Ve skupině mladých dospělých do 24 let si to uvědomovalo 73 procent z těch, kteří vyzkoušeli elektronickou cigaretu.

V Austrálii platí pro prodej elektronických cigaret a náplní s obsahem nikotinu řada omezení. V praxi se ale zákon mnohdy nedodržuje, stejně jako se porušuje zákaz prodeje mladistvým, podotkl The Guardian. Podle spoluautorky studie Alecie Brooksové jsou naopak e-cigarety v Austrálii příliš dostupné.

„Pokud je nějaký produkt snadno k dostání, dává to mladým lidem signál, že je do jisté míry bezpečný, protože kdyby bezpečný nebyl, tak by ho vláda nechala z regálů stáhnout,“ sdělila deníku Brooksová. Každý třetí teenager, který v průzkumu sdělil, že nikdy elektronickou cigaretu nevyzkoušel, uvedl, že by to chtěl změnit.

V Austrálii je stále více obchodů, které elektronické cigarety prodávají a nezřídka stojí poblíž škol, postěžoval si minulý měsíc australský ministr zdravotnictví Mark Butler, který se domnívá, že prodejny cílí právě na žáky. Krabičky ve výlohách hrají všemi barvami a lákají na příchutě jako „vodní meloun“ nebo „exotická limetka“. Zvnějšku tak obchody vypadají jako „sen každého dítěte,“ podotkla odbornice na kontrolu nad tabákem Becky Freemanová z univerzity v Sydney.

 

Zpravodaj

Odbory: Garantovaný příjem ve zdravotnictví vyřeší personální situaci

  • 17 října, 2023
  • by Redakce

Svaz opakovaně navrhoval ministrům zdravotnictví, aby zvýšili základní platy. Vyřešilo by to podle jeho zástupců kritickou personální situaci. V příštích letech odejde do důchodu 15.000 zdravotních sester a nemá je kdo nahradit. Ze zdravotnických škol jde dělat vystudovaný obor 30 procent absolventů, po roce jich ale velké množství skončí, upozornila Žitníková.

„Z hlediska náročnosti povolání a délky studia by sestřičky měly začínat na jednonásobku základní mzdy. Specialisté by se měli dostat na dvojnásobek průměrné mzdy. Adekvátně by se měly také zvýšit platy ostatních nelékařských pracovníků. Sanitáři pracují za tristní mzdu, pokud by nechodili na přesčasy, tak by si museli chodit pro sociální dávky,“ řekla Žitníková.

Pardubický záchranář a odborář Martin Vostál opakovaně musí vozit pacienty z Chrudimska do Pardubické nemocnice. Chrudimská interna byla dlouhodobě úplně zavřená, teď má omezený provoz. „Asi nejhorší situace je na interní ambulanci, která funguje pouze dopoledne, odpoledne jsou pacienti směřováni do Pardubické nemocnice. Prodlužuje se doba, kdy je převezmou do péče lékaři,“ řekl Vostál.

Chrudimská interna byla kvůli nedostatku lékařů zavřená od 30. června loňského roku. Od 2. října zčásti obnovila provoz lůžkové části, funguje tam asi šest lůžek, řekla chrudimská odborářka Světluše Konečná.

„Na chrudimské interně zůstávají skalní pracovníci. Interna je stěžejní obor, náročný. Hodně se na personální situaci podepsal covid, lékaři byli hodně vytěžovaní, nařízení se měnila ze dne na den. Pár doktorů odešlo proto, že vyhořeli. Další problém je s urologickou ambulancí. Lékaři tam jsou důchodového věku, žádný nový urolog tam není, kam ti pacienti budou chodit, to je otázka,“ řekla Konečná.

Záchranář Vostál vidí, jak jsou pracovníci nemocnic frustrovaní, protože jejich ambulance jsou přetížené. Evropská unie doporučuje vydávat na zdravotnictví deset procent HDP, Česká republika se v současnosti pohybuje kolem šesti procent. Jiné státy vydávají i více než desetinu hrubého národního produktu, uvedl.

„Naše zdravotnictví je podfinancované. Personální situace je v čase horší, než bývala. Nových pracovníků přichází minimum. Často jsme svědky, že do nemocnic spíš nastoupí profese nižšího zdravotnického personálu a po první výplatě odejdou a odchází ze zdravotnictví pryč, protože jinde dostanou lepší platové podmínky,“ řekl Vostál.

Doporučené příspěvky

Hejtman hradeckého kraje předpokládá pokračování dětských ozdravoven

  • 5 června, 2023
  • by Redakce

„V posledních třech týdnech jsem měl několikrát možnost mluvit s ministrem zdravotnictví, s představiteli zdravotních pojišťoven, zástupci pediatrické společnosti, respektive zdravotnického výboru Senátu. Z těchto jednání mám dojem, že všichni si uvědomujeme závažnost situace a že se udělá všechno pro to, aby ozdravovny mohly dál fungovat,“ řekl dnes Červíček.

Zdravotní pojišťovny podle něj chtějí platit tyto služby ze zdravotního pojištění i nadále, pediatrická společnost a další zainteresované instituce předpokládají, že ozdravovny budou pokračovat, a považují ozdravovny za užitečné. „To, že před 13 lety někdo v legislativě, v dnes platném zákonu, změnil ustanovení a vynechal tam ozdravovny, se mělo řešit již dávno. Upozorňujeme na to dva roky,“ řekl hejtman.

Pro další fungování by musely ozdravovny získat buď novou registraci a stát se odborným léčebným ústavem, což by ale obnášelo přijetí dalšího personálu, změnu smluv s pojišťovnami a výrazné zdražení pobytu nebo by se musela upravit legislativa.

„Domluvili jsme se na tom, že by bylo fajn v rámci dovolání najít řešení tak, aby mohly ozdravovny v nějaké podobě institucionálně fungovat dál. Jsme přesvědčeni o tom, že není důvod k tomu, aby ozdravovny skončily,“ řekl Červíček. Královéhradecký kraj provoz ozdravoven dotuje, za posledních pět let je podpořil částkou pět milionů korun a další prostředky dal na opravy.

Pro zachování ozdravoven vznikla také na internetu petice adresovaná ministru zdravotnictví, kterou podepsalo více než 1600 lidí.

Zřizovatelem dětských ozdravoven je Královéhradecký kraj jako jediný v republice. Jezdí do nich alergici, astmatici či děti s chronickými potížemi horních cest dýchacích. Dvě ozdravovny jsou ve Špindlerově Mlýně, jedna v Peci pod Sněžkou a jedna ve Dvoře Králové nad Labem. Dětské ozdravovny v Krkonoších ročně ubytují 2000 dětí ve věku tři až 15 let z celé republiky.

Zpravodaj

Výrobci žádají rychlejší novelizaci zákona o zdravotnických prostředcích

  • 22 května, 2023
  • by Redakce

Evropská unie nařízení, které platí od ledna 2022, přijala jako reakci na epidemii covidu-19 a snahu zlepšit připravenost na podobné krize. „Nařízení musí být implementováno do právního řádu České republiky a národní právní úprava musí být dána do souladu s novou unijní právní úpravou,“ píše se v materiálu. Novelizovat je třeba zákon o léčivech a zákon o zdravotnických prostředcích a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro (IVD).

IVD jsou přístroje, materiály, ale také chemikálie nebo softwary využívané pro vyšetřování vzorků, například krve, stolice, moči nebo tkání. „Kvalifikované odhady uvádějí, že přibližně 80 procent výsledků, na jejichž základě se tvoří diagnóza, pochází z využití IVD,“ uvedl v tiskové zprávě předseda asociace Petr Šmídl. Kromě prostředků, které využívají laboratoře nebo zdravotníci, jde ale také o samotesty, například těhotenské nebo na covid-19.

Nařízení EU, které platí od loňského května, podle asociace jejich výrobců výrazně ztížilo vstup takových prostředků na trh. Nové podmínky včetně povinnosti vykázání shody s platnými nařízeními si podle Šmídla vyžádají náklady vyšší až o desítky procent. „Posouzení jednoho produktu může stát i milion až pět milionů korun, záleží na druhu a počtu prodejů,“ dodal. Dosud bylo podle něj možné, aby shodu posoudil výrobce a u deseti procent výrobků takzvaná notifikovaná osoba, která měla právo vystavit certifikát.

V české legislativě tato změna zatím podle CZEDMA nemá podmínky, které by umožnily jeho stoprocentní realizaci. Ke konci dubna je podle asociace jmenováno pouze osm notifikovaných osob, které mohou výrobky posuzovat. Chybí podle ní také takzvaná evropská referenční laboratoř, se kterou legislativa počítá, ale zatím nebyla Evropskou komisí jmenována.

Podle asociace hrozí to, že výrobky nebudou na trhu v dostatečném množství a sortimentu, některé výrobci si mohou vstup na trh rozmyslet. „Pacient může dopad pocítit i v lékárnách. Pokud nebude do května roku 2025 hotová certifikace, nenajde v lékárně těhotenský a ovulační test, covidový test, papírky na testování moči, glukometry a další,“ doplnil Šmídl. Potřeba je proto podle něj aktivita ministerstva zdravotnictví a ministerstva průmyslu a obchodu.

Novela zákona o zdravotnických prostředcích, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví a vláda ji bude projednávat ve středu, ale kritizované nedostatky nevyřeší. Jejím cílem je hlavně stanovení národní autority pro výkon státní správy a úkolů stanovených nařízením vzhledem k Evropské agentuře pro léčivé přípravky při připravenosti na krize a krizovém řízení. V ČR to bude Stání ústav pro kontrolu léčiv a ministerstvo zdravotnictví.

Upravuje také vznik Evropské platformy pro monitorování nedostatku léčivých přípravků, která zatím nebyla uvedena do provozu. Zpřísňuje také podmínky klinických zkoušek včetně sankcí za jejich nedodržení. Dále upravuje možnosti pro transfuzní služby, aby osobami odpovědnými za jejich provoz mohli být také absolventi specializačního lékařského vzdělávání v oborech klinická hematologie a transfuzní služba a v oboru hematologie a transfuzní lékařství.

Zpravodaj

Zdravotnická zařízení patrně dostanou náhrady za výpadky příjmů

  • 26 května, 202026 srpna, 2020
  • by karelattl

Praha 26. května (ČTK) – Zdravotnická zařízení patrně dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž přišly kvůli epidemii nového koronaviru. Sněmovní zdravotnický výbor dnes podpořil beze změn vládní návrh zákona, který to umožní. ČTK to sdělili členové Hana Aulická Jírovcová (KSČM) a Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Sněmovna by měla předlohu schvalovat na schůzi, která začne odpoledne.

Ministerstvo zdravotnictví připraví v návaznosti na zákon takzvanou kompenzační vyhlášku, podle níž se budou peníze proplácet. Výbor na návrh Kaňkovského a Petra Třešňáka požádal ministerstvo o finální návrh vyhlášky. Měl by jej dostat do dvou týdnů ještě před vydáním vyhlášky. Aulická Jírovcová uvedla, že se mluvilo o tom, že ještě není vypořádán segment následné péče a lékárníků.

Přímé náhrady předpokládá ministerstvo 27 miliard korun. Zbytek by poskytovatelé měli získat zvýšením objemu hrazených služeb ve druhé polovině letošního roku. Dalších pět miliard korun by mělo jít na péči o lidi s nemoci covid-19.

V případě zdravotnických zařízení, která dostávají zálohy na hrazenou péči, se náhrady vypořádají podle návrhu zákona při ročním zúčtování v polovině příštího roku. Ostatní poskytovatelé mají dostávat zálohy na kompenzaci už letos. Jde například o zařízení lázeňské léčebně rehabilitační péče a o poskytovatele zdravotnické dopravní služby.

Při epidemii koronaviru v březnu, dubnu a květnu klesla akutní lůžková péče v porovnání se stejným obdobím minulého roku podle ministerstva zdravotnictví na 30 až 50 procent, lázně se zavřely úplně. Naopak domácí paliativní péče přibylo.

Ministerstvo nařídilo nemocnicím omezit péči, která není nezbytná, v polovině března. Do běžného provozu se nemocnice začaly postupně vracet po Velikonocích. Péči omezili také praktičtí lékaři a specialisté, pojišťovny jim kvůli epidemii zavedly nově úhradu za konzultaci s pacientem po telefonu nebo e-mailu.

mbc mha

Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS