Skip to content
www.pharmnews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
Aktualita

Studie: České zdravotnictví není připraveno na další krize, jako…

  • 6 září, 2024
  • by Redakce

Na prvním místě žebříčku se stejně jako loni umístilo Norsko se 73,1 bodu, za ním pak skončily Nizozemsko a Švédsko. Nejhorší bylo se 42,5 bodu Bulharsko. Výsledky studie podle jejích autorů ukazují, že nejlépe jsou připraveny čelit výzvám v oblasti zdravotnictví státy s pozitivním přístupem k inovacím, které investují do zdravotní péče a prevence a vyznačují se stabilním vedením. Hodnotí se například i průměrná délka setrvání ministra zdravotnictví ve funkci. ČR je s 1,4 roku čtvrtá nejhorší v EU.

Studie vychází z 38 ukazatelů, jako jsou například výdaje zemí na prevenci, dostupnost zdravotní péče nebo užívání návykových látek. „Pokud se zaměříme na oblast střední a východní Evropy, nevede si ČR zas tak špatně. Naopak společně se Slovinskem a Chorvatskem jsou na tom tyto státy nejlépe. Ani jedna země ale nedosahuje průměru EU. Bulharsko, Polsko a Lotyšsko se umístily na nejnižších příčkách, což zde ukazuje na přetrvávající problémy,“ uvedl v tiskové zprávě Martin Smatana, autor indexu HRI.

Jedním z důvodů nižšího hodnocení ČR je vysoká spotřeba alkoholu. Přestože Češi nejsou již podle statistik největšími pijáky alkoholu v Evropě jako v roce 2022, spolu s Rakouskem a Rumunskem se dělí o třetí příčku za Lotyši a Španěly.

Češi také patří mezi deset nejsilnějších evropských kuřáků a v konzumaci ovoce a zeleniny jsou na devátém nejhorším místě. Zlepšení o jednu příčku zaznamenala Česká republika ve výskytu obezity v populaci, ze 27 evropských zemí je na 11. místě.

„Data jasně ukazují, že ty země, které se nebojí investovat, jsou mnohem lépe připravené na budoucí výzvy,“ uvedl v tiskové zprávě Jasper Kunow, generální ředitel pro střední Evropu a Portugalsko společnosti MSD, která byl jedním z účastníků panelu Globsec o zdravotnictví. „Většina zemí střední a východní Evropy vynakládá na prevenci pouze tři procenta svého rozpočtu na zdravotní péči. Na očkování dokonce jen půl procenta,“ dodal.

Prevence přitom brání přímo vzniku onemocnění, čímž šetří kapacity a zdroje ve zdravotnictví. Zároveň má dopady na produktivitu trhu práce, zlepšování práceschopnosti lidí starších 50 let, snižování pravděpodobnosti zranění nebo zlepšování duševního zdraví.

„Pokud vezmeme v potaz dosažitelné zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva se současnou úrovní zdravotnických oborů, dvě třetiny tohoto zlepšení můžeme realizovat právě prostřednictvím prevence,“ uvedl v diskusním panelu ekonom Aleš Rod, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a pracovní skupiny NERV Zdravotnictví.

Při vytváření indexu Globsec využívá nejnovější mezinárodní statistiky. Posuzuje faktory „připravenosti dnes“, která je obrazem současného stavu systému zdravotní péče, a vychází z ukazatelů jako je infrastruktura zdravotní péče, dostupnost personálu a lékařského vybavení, nemocnost, úmrtnost a také investice do zdravotnictví. Dále pak hodnotí „připravenost na zítřek“, tedy odolnost systému vůči krizím. V této části analyzuje otázky jako demografické změny, potenciální budoucí výskyt konkrétních onemocnění, investice do inovací a lékařského výzkumu, úroveň vzdělávání a preventivní aktivity.

Aktuality

Nový experimentální model melanomu vyvinutý v Brně zjednoduší testování léků

  • 3 května, 2024
  • by Redakce

Metastatický melanom, tedy melanom, který se šíří do celého těla, je jedním z nejagresivnějších typů rakoviny kůže a jedním z nejzhoubnějších nádorů vůbec. Přestože se v poslední době účinnost jeho léčby zvyšuje, jeho smrtelnost je stále vysoká. Tento typ melanomu je známý vysokou odolností proti běžným léčebným metodám, jako je chemoterapie, radioterapie nebo chirurgické odstranění nádoru.

„Podezřelá z nádorového bujení jsou znaménka, která rostou, mění barvu nebo krvácejí. Nedávné studie dokonce ukázaly, že šíření nádorových buněk z primárního místa nádoru do vzdálenějších částí těla může nastat dříve, než je samotný primární nádor diagnostikován,“ upozornila Hana Jedličková, přednostka I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Vědci nyní vyvinuli experimentální model lidského melanomu, který metastázuje do lymfatických uzlin a plic. „Námi vytvořený model rakoviny kůže spontánně metastázuje do vzdálených orgánů. Umožní tak zobrazení a přesnou analýzu formování metastáz, a to včetně studia cirkulujících nádorových buněk. Poskytne tak cenné informace o průběhu onemocnění, zejména o citlivosti nádorových buněk na testované léky,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Karel Souček.

Vědci zatím kompletně neprozkoumali, jaké mechanismy řídí uvolňování buněk z primárního nádoru nebo metastáz do krevního řečiště, či jaké mechanismy řídí jejich usazení ve vzdálených orgánech. Nový model ale umožňuje přesně sledování vývoje kožního melanomu.

„Vyvinuli jsme model lidského melanomu, který simuluje průběh nemoci, což umožňuje studium dynamiky metastáz a identifikaci účinných terapeutických strategií. Navíc jsme zavedli novou metodu analýzy cirkulujících nádorových buněk melanomu,“ dodal Souček. Model mohou využít studie zaměřené na účinnost léčiv kožní rakoviny.

Aktuality

Studie vědců NUDZ: U schizofrenie je klíčový první půlrok od…

  • 2 května, 2024
  • by Redakce

Výzkumníci během studie opakovaně vyšetřovali skupinu 80 pacientů s cílem zjistit z řady měřených parametrů ty, které předpovídají závažnost negativních příznaků pět let po vypuknutí nemoci. Vztah délky neléčené psychózy a negativních příznaků už potvrdily i předchozí výzkumy, nová studie ukázala podrobnosti vztahu. „Zásadní je z klinického hlediska velmi strmý vztah mezi délkou neléčené psychózy a dlouhodobými negativními příznaky, pokud je (neléčená psychóza) kratší než půl roku. Naše zjištění poukazují na to, že během neléčené psychózy se v mozku patrně odvíjejí změny s trvalým dopadem do života nemocného, které antipsychotika dokáží v určitém časovém okně zastavit,“ vysvětlil vedoucí Centra výzkumu prvních epizod SMI v NUDZ Filip Španiel.

Dodal, že pokud je období bez léčby delší než šest měsíců, už nezáleží na tom, zda trvá třeba rok či dva, negativní dopady jsou pak srovnatelné.

Schizofrenie představuje jedno z nejzávažnějších duševních onemocnění. Na celém světě jí trpí více než 24 milionů lidí. V NUDZ vznikla jedna z největších výzkumných databází na světě zaměřených na nejčasnější stadia schizofrenie. Při studii pacienty vědci pacienty opakovaně vyšetřují, a to od první hospitalizace. Vyšetření zahrnují magnetickou rezonanci, elektroencefalografii (EEG), neuropsychologické vyšetření i odběr krve. Využívají též nejmodernější metody, včetně pokročilých forem neurozobrazování a laboratorních technik.

Doporučené příspěvky

Studie: Dvakrát týdně pije energetické nápoje pětina dětí, přibylo…

  • 21 března, 2024
  • by Redakce

„Čím častější je konzumace energetických nápojů, tím častěji trpí děti různými potížemi, jako jsou bolesti hlavy, mají horší depresivní stavy nebo nižší životní spokojenost,“ popsal vedoucí výzkumného týmu HBSC Michal Kalman. V jedné plechovce energetického nápoje je podle něj zhruba stejně kofeinu jako ve čtyřech šálcích kávy, což může způsobovat i zdravotní potíže nebo problémy se spánkem.

Odborníci proto doporučují omezení prodeje energetických nápojů, regulaci připravují i někteří poslanci. Prodej dětem zakázaly před deseti lety pobaltské země, platí také v některých německých spolkových zemích, Velké Británii nebo nově v Polsku.

Zatímco v konzumaci alkoholu byly dříve české děti na předních příčkách mezinárodních srovnání, podle posledních dat se pohybují v průměru mezi zkoumanými zeměmi. „Zatímco v 90. letech absolvovali svůj první experiment s alkoholem téměř všichni 15letí, dnes se mu čtvrtina deváťáků zcela vyhne,“ uvedl Kalman.

Přestože je prodej alkoholu, stejně jako cigaret, dětem do 18 let zakázaný, zkušenost s alkoholem má 73 procent dětí a s cigaretami 16 procent. Častější je zkoušení vapingu, které deklarovalo 19 procent respondentů. „Valná většina vaperů kouří zároveň i klasické cigarety,“ doplnil.

Každý týden kouří cigarety osm procent školáků, v roce 2002 jich bylo téměř 30 procent. Produkty ze zahřívaného tabáku užívalo v roce 2022 týdně 1,6 procenta chlapců a 3,8 procent dívek, novější produkty jako HHC v průzkumu nebyly. Další sběr výzkumními plánují v roce 2026.

Častěji různé návykové látky podle průzkumu užívají mladí z vesnic a malých měst. „Z jiných studií vyplývá, že vliv může mít trávení času s vrstevníky někde venku neorganizovanými aktivitami,“ doplnila vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová. Souvislost s nižším socioekonomickým statutem jako u nezdravého životního stylu se podle odborníků neprokázala, opíjejí se naopak častěji děti z lépe situovaných rodin.

Doporučené příspěvky

Studie EY: Pacientské organizace šetří státu až desítky miliard…

  • 15 září, 2023
  • by Redakce

Veřejné prostředky pacientské organizace podle studie šetří zejména tím, že státu odpadají náklady na pracovníky sociálních služeb a zdravotnictví, a také aktivitami v oblasti prevence, které snižují výdaje na léčbu a vyplácení invalidních důchodů. Jejich základní aktivitou je většinou hlavně poradenství a psychologická podpora.

Podle Zdeňka Duška z EY jde například u organizace věnující se lidem s rakovinou prsu ročně o služby až za 49 milionů korun, u nemocných s diabetem o 58 milionů korun, u pacientů s revmatoidní artritidou až o 46 milionů milionů korun a u osob s poraněním páteře a míchy až o 16 milionů korun úspory státu ročně.

V současné době organizace fungují na základě příspěvků od států a krajů asi ze třetiny, většinu tvoří firemní a soukromé dary. Medián jejich ročních nákladů je asi 1,2 milionu korun, většinou jdou na zaměstnance, kteří často pracují na částečný úvazek. Svým přínosem vyčísleným jako úspora státu chce NAPO vstoupit do jednání o dlouhodobém financování ze státního rozpočtu.

„Pokud by měly naše organizace aspoň elementární jistotu dlouhodobého příjmu, mohly by své služby a podporu pacientům poskytovat v řádově vyšším měřítku, a tím generovat i mnohem vyšší úspory veřejným rozpočtům a zdravotnictví,“ uvedl předseda NAPO Robert Hejzlák. Dodal, že příspěvek od ministerstva zdravotnictví u organizací, které o něj žádají je průměrně 200.000 korun na rok.

Ministerstvo vede oficiální seznam pacientských organizací, kterých je téměř 150, zřizuje i pacientskou radu jako svůj poradní orgán, její činnost byla obnovená v roce 2017. V pětadvacetičlenném orgánu jsou zástupci různých diagnóz, mají čtyřletý mandát. Zároveň vznikl odbor úřadu, který jim poskytuje zázemí.

V posledních deseti letech tyto organizace připomínkují zákony a jsou i součástí některých rozhodovacích procesů ve zdravotnictví, například při schvalování nových léčiv. Spuštěn byl také webový portál, kde mohou lidé hledat informace o činnosti organizací a různých diagnózách.

 

Zpravodaj

Válek: Zařazení aspartamu na seznam je snaha eliminovat i malé…

  • 14 července, 2023
  • by Redakce

„Nejde ani o to, že by existovalo nějaké obrovské riziko, ale jde o to, aby ani minimální riziko nenastalo, proto jsme vždycky daleko opatrnější a přísnější. V praktickém dopadu to nebude znamenat pro českého občana naprosto nic, ale tento produkt bude více sledován a hlídán,“ dodal. Upozornil, že je to problematika ministerstva zemědělství.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bilý ČTK řekl, že resort očekává v souvislosti se zjištěními WHO otevření diskuse na evropské úrovni z pohledu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a následně z pohledu Evropské komise, která může navrhnout změnu právní úpravy. V současnosti je použití přídavných látek v potravinářství harmonizováno na úrovni EU. „V případě nových vědeckých poznatků může Evropská komise spolu s členskými státy přijímat náležitá opatření a může například změnit míru používání přídatné látky v případě, že nemůže být vyloučeno bezpečnostní riziko jejího použití,“ doplnil.

Na seznamu, který vede Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) pod WHO, je ve skupině 2B, kam byl nově zařazen aspartam, asi 300 položek. Jsou v něm například kyselina kávová obsažená v kávě, červeném víně, jablkách nebo olivách, aloe pravá, tradiční asijská nakládaná zelenina, některé druhy antikoncepce, výfukové plyny, práce v textilním průmyslu nebo povolání hasiče. V roce 2013 odborníci zařadili na tento seznam také například elektromagnetická pole vznikající při používání mobilních telefonů.

„Každá nová látka, která je takto identifikovaná, prochází sledováním. Existují studie, které hlídají dlouhodobý a krátkodobý vliv,“ doplnil. Na dalším výzkumu pracují podle Válka mezinárodní odborníci na veřejné zdraví, genetiku a onkologii. Ve vědecké literatuře se objevují zmínky, že požívání aspartamu by mohlo souviset například se vznikem některých druhů rakovin jater.

Pravidla pro bezpečnou spotřebu sladidla, které velmi využívá potravinářský průmysl, se ale nezměnila. „Teď víme, že tato látka může toto riziko způsobovat, víme, ve kterých produktech je. A pokud bude v některých produktech ve větším množství, bezesporu bude ministerstvo zemědělství reagovat,“ dodal ministr.

Výsledky zkoumání WHO očekával potravinářský průmysl. Aspartam se velmi používá při ochucování nápojů „bez cukru“. Kvůli vyvážení chuti není jeho nahrazení jinými látkami jednoduché. WHO po výrobcích nežádá, aby přestali sladidlo zcela používat. Vhodný by byl však pokles použití.

Doporučené příspěvky

Terapie látkou z lysohlávek nemá podle studie NUDZ špatný vliv…

  • 3 července, 2023
  • by Redakce

Aktuální studii vedenou Tomášem Páleníčkem nyní vědci zveřejnili v časopise European Neuropsychopharmacology. Na vzorku 20 zdravých dobrovolníků zkoumali, zda a případně do jaké míry podání psilocybinu ovlivňuje takzvanou konsolidaci paměti, tedy zapsání nově naučených vzpomínek do dlouhodobé paměti. „Například když nám partner či partnerka řekne, abychom zítra vyzvedli potomka ze školy po obědě, informaci musíme správně zpracovat, pak ji uchovat během příslušné doby, a následně ji správně rozluštit další den. Pokud by psilocybin narušil proces uložení paměti, pak by samozřejmě bylo problematické jej využívat v terapii, která je zasazena do pacientova života,“ popsal Marek Nikolič z NUDZ, který data analyzoval.

Pro zjištění efektu psilocybinu na konsolidaci během spánku využili odborníci takzvaný Pair Associative Learning Test. „V praxi to znamenalo, že se dobrovolníci museli před usnutím naučit nesouvisející dvojice slov – například mlýn – opice, středisko – lev. Ráno jsme tato párová spojení otestovali znovu, abychom zjistili, do jaké míry mohlo výsledky ovlivnit podání psilocybinu. Výsledky u účastníků naší studie ukazují na to, že psilocybin neovlivňuje informace naučené před sezením ani informace naučené po sezení a uložené do dlouhodobé paměti během prvního spánku,“ uvedl Nikolič. Dodal, že výsledky bude třeba ještě ověřit na větším vzorku účastníků. „Nicméně jde o důležitý poznatek pro bezpečné užívání psilocybinu v terapii a během normálního života plného osobních i pracovních povinností,“ vysvětlil Nikolič.

Nyní ve výzkumu navazují další studie, kterých se účastní pacienti s depresí. Možné je hlásit se do studie označované PSIKET, která zkoumá účinek psilocybinu a ketaminu právě při léčbě rezistentní deprese. Jejím cílem je najít odpověď na to, jestli má psilocybin srovnatelný, nebo lepší a delší léčebný účinek než ketamin. Zásadním rozdílem oproti běžné léčbě antidepresivy je skutečnost, že jak psilocybin, tak ketamin účinkují prakticky bezprostředně, není tedy třeba dlouhého čekání na to, než se účinek dostaví. „Studie se můžete zúčastnit, jste-li starší 18 let a jste-li léčen(a) pro lékařsky ověřenou depresivní epizodu, která neodpověděla minimálně na dva různé způsoby léčby,“ doplnil Páleníček. Více informací najdou zájemci na www.psiket.cz.

Doporučené příspěvky

Studie: Čaj či lesní plody by mohly zabránit ztrátě paměti…

  • 2 června, 2023
  • by Redakce

Tříletá studie na 3562 osobách ve věku kolem 71 let zjistila, že lidé, kteří pravidelně konzumují flavanoly, měli lepší funkci hipokampu, který hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací. Naopak u účastníků výzkumu, kteří měli nízkou hladinu flavanolů, byla vypozorována horší funkce této části mozku.

Konzumace doplňků stravy s 500 miligramy flavanolu denně by mohla zvrátit negativní vliv nízkého příjmu této sloučeniny na paměťové funkce u starších lidí, naznačila studie.

Výzkumníci však zdůraznili, že doplňky s flavanolem nemají žádný účinek na lidi, kteří nemají nedostatek této látky. Většina starších lidí v Británii konzumuje vysoké množství flavanolů prostřednictvím čaje, jablek a lesních plodů.

Zjištění jsou součástí rostoucího počtu výzkumů, které „začínají odhalovat, že k posílení naší stárnoucí mysli jsou zapotřebí různé živiny“, uvedl profesor neurologie Scott Small z americké Kolumbijské univerzity.

Vědci náhodně vybrali zdravé dospělé, kteří po dobu tří let dostávali denně buď 500 miligramů flavanolu, nebo placebo. Účastníci studie absolvovali několik paměťových testů a vyplnili dotazníky, které hodnotily jejich stravu.

Výsledky paměťových testů se zlepšily jen mírně u skupiny, která užívala tablety s flavanolem. Objevila se ale podskupina lidí, kteří se na začátku studie špatně stravovali a měli nízkou hladinu této sloučeniny, u nichž se výsledky zlepšily v průměru o 10,5 procenta ve srovnání s placebem a o 16 procent ve srovnání se zahájením výzkumu.

V tomto výzkumu, který financoval výrobce potravin Mars, byly použity flavanoly extrahované z kakaa. Autoři studie varovali, že konzumace čokolády pravděpodobně nezajistí dostatečné množství této látky, protože ta se při zpracování ničí.

Vědci se rozcházejí v názoru na to, zda studie ukazuje, že tablety s flavanolem jsou pro starší lidi vhodným doplňkem stravy.

Vedoucí katedry výživy a preventivní medicíny Aedin Cassidyová z belfastské Queen’s University uvedla, že se jedná o „opravdu důležitou studii“, zejména proto, že dávka potřebná pro zlepšení zdraví mozku je „snadno dosažitelná“. Podle vědce Davida Curtise z londýnské University College London (UCL) ale závěry výzkumu nejsou dostatečně přesvědčivé.

Aktualita

Studie: Výpadek mělo v posledních dvou letech 60 pct lékových…

  • 1 června, 2023
  • by Redakce

Studie podle Pavla Svítila z Cogvio mapovala podle dat publikovaných Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) duben 2021 až březen 2023. Zabývala se léky, kterým už skončila patentová ochrana účinných molekul jejich původními výrobci, a které tak mohou vyrábět i další firmy. Podle Vrubela je jich na trhu asi 70 procent. Z 957 účinných látek měla třetina jenom dva dodavatele. „Když lék vypadne na národní úrovni, tak už je jenom jeden dodavatel,“ vysvětlil Svítil.

Úplné výpadky jsou podle něj relativně málo časté, častější jsou výpadky vážné nebo částečné. Podle Vrubela mají v současné době vážné výpadky léky s asi 50 účinnými molekulami a 100 až 150 má částečné výpadky, kdy je pokles dodávek o 20 až 30 procent. „Čím méně různých lékových přípravků máme v jedné skupině léků, tím vyšší je riziko výpadku,“ dodal.

Důvody nedostatečných dodávek jsou podle Svítila různé. Výrobu ovlivnila epidemie covidu-19 a válka na Ukrajině, ať už lockdowny v čínských továrnách, přerušením logistických řetězců nebo růstem cen energií. Vyšší ale byla i poptávka, zejména u léků na onemocnění, která jsou sezonní.

Podle Vrubela je asi 300 molekul, které nemají patentovou ochranu, ale přesto je jenom jeden dodavatel léků, které je obsahují. Po skončení patentové ochrany a vstupu dalších výrobců cena léku obvykle výrazně klesne, někdy i v řádu 70 až 90 procent. Za posledních pět let tak tyto levnější léky podle něj ušetřili českému veřejnému zdravotnímu pojištění 9,8 miliardy korun.

Nízká cena ale nemotivuje nové výrobce, aby lék také do Česka dodávali. „V průběhu času se začíná konsolidovat trh a z molekul, které kdysi byly bohaté na kompetitory, je jich čím dál méně,“ řekl. Položil řečnickou otázku, zda není honba za úsporou v některé fázi už kontraproduktivní.

Ze zhruba 9500 léků má podle něj asi 3600 stanovenou maximální možnou cenu. U tisíce léků je tato cena nižší než 150 korun. „Z nich 60 až 70 procent se prodává reálně za maximální cenu,“ dodal.

Výrobců, kteří do Česka dodávají léky, je asi 400. Většina účinných látek a velká část léků pochází ze zemí mimo EU. Podle asociace jsou pro zlepšení dostupnosti potřeba opatření i na evropské úrovni, například investiční pobídky nebo zvýšení ceny léku nebo jejich úhrady z veřejného zdravotního pojištění pro firmy, které vyrábějí v EU. Přesun výroby účinných látek je ale obtížný i kvůli ekologickým omezením.

Doporučené příspěvky

Ženy s přibývajícím věkem nepřestávají toužit po sexu, zjistila studie

  • 23 května, 2023
  • by Redakce

Přestože dřívější výzkumy tvrdily, že ženy mají s přibývajícím věkem tendenci ztrácet zájem o milostný život, odborníci tvrdí, že tento postoj neodpovídá realitě, kterou vidí. To potvrdila i nejnovější studie. „Přibližně čtvrtina žen hodnotí sex jako velmi důležitý, a to bez ohledu na svůj věk,“ uvedla autorka studie Holly Thomasová.

Výzkum zjistil, že ženy a jejich pocity ohledně důležitosti sexu lze rozřadit do tří hlavních kategorií. Přibližně čtvrtina žen se v této otázce řídí tradičními názory, v období středního věku si milostného života cení méně.

Další čtvrtina žen ve studii však tvrdila pravý opak. Přibližně 27 procent z nich uvedlo, že sex zůstává velmi důležitý po celou dobu jejich 40. až 60. roku života. Tyto ženy měly společné charakteristiky: byly vzdělanější, měly méně depresí a před vstupem do středního věku zažívaly lepší sexuální uspokojení.

Většina žen (48 procent) spadala do třetí kategorie. S nástupem menopauzy si vážily zdravého sexuálního života, ale mezi padesátým a šedesátým rokem života o něj postupně ztrácely zájem.

Podle odborníků existuje řada emocionálních, fyzických a psychologických faktorů, které mohou ovlivnit to, jak žena vnímá sex. Patří mezi ně i období menopauzy, kdy se u žen začínají projevovat hormonální změny, které mohou způsobit, že pohlavní styk je méně uspokojivý nebo dokonce bolestivý. Během středního věku může vzniknout nebo se zhoršit mnoho zdravotních potíží, které mohou rovněž ovlivnit libido.

Psychické a emocionální aspekty také mohou mít velký vliv na touhu ženy. Sexuální nebo fyzické zneužívání v minulosti, boj s návykovými látkami i deprese, úzkost a stres jsou v této kategorii hlavními faktory.

Ženy ve středním věku mohou také čelit dramatickým a znepokojivým změnám ve svém milostném životě, například ztrátě partnera či vážné nemoci, které se mohou výrazně podepsat na jejich zájmu o sex.

Společnost také ovlivňuje to, jak se žena cítí v oblasti sexu. Náboženské, kulturní a rodinné hodnoty týkající se tohoto tématu mohou hrát velkou roli v milostné pohodě a spokojenosti. Ve studii černošky častěji uváděly, že sex je pro ně důležitý po celou dobu středního věku, zatímco Číňanky a Japonky častěji hodnotily pohlavní styk v tomto období jako málo důležitý.

Pokud ženu nedostatek sexu netrápí, pak není důvod navštěvovat lékaře. Podle dřívějších studií ale asi deset až 15 procent žen, které mají menší zájem o milostné vztahy, to trápí a chtěly by hledat řešení. Existují způsoby, jak pomoci, včetně léků a terapií, ale nejprve musí žena oslovit svého lékaře a promluvit si s ním.

Posts pagination

1 2
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu PharmNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
PO
ÚT
ST
ČT
PÁ
SA
NE
28
29
30
1
2
3
4
Události pro Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
5
6
7
8
9
10
11
Události pro Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
12
13
14
15
16
17
18
Události pro Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
19
20
21
22
23
24
25
Události pro Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
26
27
28
29
30
31
1
Události pro Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Události pro Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS